گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
  • تبدیل کننده خط فارسی - تاجیکی بهروزیان
اخبار > برگزاری جشن سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران( روز ملی) در تاجیکستان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری جشن سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران( روز ملی) در تاجیکستان

برگزاری جشن سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران( روز ملی) در تاجیکستان

مراسم سی و  نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و روز ملی کشورمان شامگاه جمعه مورخ 20/11/96  درمحل سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر دوشنبه برگزار شد.

در این مراسم مقامات و شخصیت های سیاسی و فرهنگی تاجیکستان، سفرا و دیپلماتهای مقیم و نمایندگان سازمان های منطقه ای و بین المللی مستقر در تاجیکستان حضور یافتند.

جناب آقای حجت الله فغانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان ضمن تشکر از مقامات و میهمانان شرکت کننده برای حضور در مراسم گرامیداشت روز ملی جمهوری اسلامی  ایران، اظهار داشت مردم ایران به عنوان وارث یکی از کهن ترین تمدنهای بشری، در طول حدود چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رغم انواع فشارها و تحریم ها و تهدیدها، با صلابت در مسیر تحقق اهداف بلند انقلاب گام برداشته و اکنون ایران یکی از کشورهای پیشرفته، مقتدر و الهام بخش منطقه است.

وی افزود: توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 که از تایید جهانی برخوردار است، نمونه بارزی از سیاست تعامل گرای ایران با نظام بین المللی بوده که پایبندی جمهوری اسلامی ایران به آن بارها توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تایید قرار گرفته است. وی بر ضرورت استمرار تعهدات بین المللی و بالنتیجه امنیت جامعه جهانی تاکید و گفت که نباید یک عضو زورگو و عهدشکن، بتواند اجازه یابد که راجع به این توافق محکم بین المللی تردید افکنی نماید

آقای فغانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت که منطقه  غرب آسیا با مشکلات جدی و در راس آن تروریسم روبروست که فائق آمدن بر این مشکلات نیازمند مشارکت جمعی کشورهای منطقه و پرهیز از اقدامات یکجانبه گرایانه و رویکردهای گزینشی می باشد. ایشان با اشاره به پیشگامی کشورمان در امر مبارزه با تروریسم و شکست داعش، حل معضل تروریسم را نیازمند همکاری جدی و فراگیر بین المللی دانسته و بر ضرورت حل و فصل چالش های کنونی توسط دولتها و بازیگران منطقه تاکید کرد. وی همچنین با تاکید بر استیفای حقوق همه مردم فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی، شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را مخالفت با اجماع جهانی تلقی کرده و آن را محکوم نمود.

سفیر کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به پیام تبریک جناب آقای رحمان، روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان را مبتنی بر پیوندهای کهن و گسست ناپذیر فرهنگی، تمدنی، زبانی، تاریخی و دینی، همراه با افق روشن دانست.

وی گفت ایران به عنوان یکی از نخستین شرکای تاجیکستان، سهم پیشگامانه ای در کمک به تقویت زیرساختها و توسعه و شکوفایی این کشور زیبا داشته و از پیشرفتهای روزافزون تاجیکستان حمایت می کند، امری که نمود آن را می توان در ادامه حضور و مشارکت شرکت های ایرانی در طرح های راهبردی جدید تاجیکستان و منطقه از جمله پروژه سد و نیروگاه راغون، اجرای تصفیه خانه آب دوشنبه، راه آهن پنج جانبه، پروژه خط انتقال برق کاسا 1000 و دیگر پروژه های بزرگ و کوچک یافت.

سفیر کشورمان در پایان با اشاره به بیست و ششمین سالگرد برقراری مناسبات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان، به همکاریها و دیدارهای سطح بالا میان مقامات دو کشور از جمله سفر جناب آقای دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه به دوشنبه و دیدار ایشان با جناب آقای رحمان رئیس جمهور محترم تاجیکستان و همتای تاجیک و افتتاح ساختمان جدید سفارت ایران توسط ایشان و جناب آقای اصل اف، سفر جناب آقای دکتر اردکانیان وزیر محترم نیرو به دوشنبه و برگزاری دوازدهمین کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور در دوشنبه و امضای یادداشت تفاهم این کمیسیون، امضای سند همکاریهای گمرکی، برگزاری همایش بزرگداشت زنده یاد باباجان غفوراف به عنوان یکی از مفاخر مشترک در تهران و سفر متقابل جناب آقای دکتر زاهدی قائم مقام محترم وزیر امور خارجه و جناب آقای عزیزی نایب رئیس محترم مجلس نمایندگان جمهوری تاجیکستان به تهران و ملاقات ایشان با مقامات عالی ایران و تحویل رسمی تونل استقلال به عنوان برخی از مصادیق تعاملات دو کشور در یک سال گذشته اشاره کرد.

جناب آقای سراج الدین اصلف وزیر محترم امور خارجه جمهوری تاجیکستان نیز سخنران دیگر این مراسم بود. وی ضمن تبریک سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به دولت و ملت ایران، از تلاش دو کشور در برقراری مناسبات دوستانه از بدو آغاز روابط به نیکی یاد کرده و با اشاره به اهمیت ایران در سیاست خارجی تاجیکستان، خواستار گسترش روابط دو کشور در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، علمی و فرهنگی شد.

وی افزود: برگزاری کمیسیون های مشترک همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است که در همین راستا دوازدهمین کمیسیون مشترک دو کشور طی روزهای 14 و 15 نوامبر 2017 در شهر دوشنبه برگزار گردید.

وزیر خارجه تاجیکستان در بخش دیگری از سخنان خود از برگزاری برنامه ها و نشست های بزرگداشت مفاخر تاجیک چون استاد صدرالدین عینی و باباجان غفوراف در تهران که با هدف ارج نهادن به مقام دانشمندان و شخصیت های برجسته این کشور انجام شده است، ابراز قدردانی نمود. وی گفت در روزگار جهانی سازی که سنت ها و فرهنگ های ملی در معرض خطر است، توجه به ارزش های فرهنگی و ملی از اهمیت بسزایی برخوردار بوده که در همین راستا برگزاری همایش ادیبان حوزه نوروز، مراسم های کهنی چون جشن های مهرگان و سده در تحکیم فرهنگ و ادبیات مشترک و صلح و آسایش و دوستی میان ملت های منطقه موثر خواهد بود.

آقای اصلف همچنین به تلاش کشورها در قالب اجلاس های سازمان ملل پیرامون موضوع امنیت اشاره کرد و بر مبارزه با تروریسم ، افراط گرایی و جنایات سازمان یافته تاکید نمود وی در بخش پایانی سخنان خود از دستاوردهای روابط دو کشور در دو دهه گذشته در زمینه های گوناگون به نیکی یاد کرد و بر لزوم ادامه دوستی و همکاری ها مبتنی بر ارزش های مشترک فرهنگی و زبانی تاکید نمود و برای سفیر و همکاران ایشان در سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه بهترین آرزوها و برای ملت دوست و برادرِ ایران آرزوی پیشرفت و شکوفایی نمود.

در این مراسم جناب آقای عثمانزاده وزیر انرژی و منابع آبی و رئیس تاجیکی کمسیون مشترک و نیز سایر شرکت کنندگان، ضمن تبریک این روز بزرگ به سفیر کشورمان، برای سربلندی و سرافرازی ملت ایران بهترین ها را آرزو کردند.

همچنین گروه موسیقی سنتی از استان خراسان با اجرای قطعاتی زیبا بر غنای مراسم افزود.


١١:٣٠ - 1396/11/21    /    شماره : ٤٩٩٨٦٤    /    تعداد نمایش : ٢٢٩خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران