گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
  • تبدیل کننده خط فارسی - تاجیکی بهروزیان
اخبار > نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی 16/11/96


  چاپ        ارسال به دوست

نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران داخلی و خارجی 16/11/96

 نشست بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه با رسانه های داخلی و خارجی روز دوشنبه 16 بهمن 96 در محل این وزارتخانه برگزار گردید.

 سخنگوی وزارت امور خارجه:

دهه فجر انقلاب اسلامی را تبریک می گویم و یاد و خاطره تمامی شهدای انقلاب اسلامی را گرامی می دارم.

فرارسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها را به همه مردم ایران تسلیت می گویم.

مایلم یک بار دیگر یادی کنم از مرحوم مقدسی از خانواده جامعه رسانه ای کشور که هفته گذشته به دیار باقی شتافتند.

 

س: در خصوص موافقت سه کشور اروپایی برای مذاکره مجدد در مورد برجام، آیا این موضوع را موافقت اروپا با شروط آقای ترامپ برای اصلاح برجام می دانید؟  و آیا طرف های اروپایی را در جریان این موضوع قرار داده اند؟

ج) چنین فرضی اشتباه است. چنین موضوعی را به صورت رسمی از طرف های اروپایی دریافت نکرده ایم. آمریکایی ها معمولا براساس یک عادت دیرینه رویاهای خود را از زبان دیگران بیان می کنند. رویای آنها در این ارتباط تعبیر نخواهد شد.

ما اطلاعی رسمی از تشکیل این کارگروه ها دریافت نکرده ایم.

س: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در اقدامی مداخله جویانه نسبت به برخی مسائل فرهنگی ایران اظهارنظر کرده است. واکنش شما به این اقدام چیست؟

ج) این بار اولی نیست که آمریکا چنین رفتارهای مداخله جویانه ای در قبال ملت ایران دارد و بار آخر هم نخواهد بود. از هر فرصتی استفاده می کنند که به این رفتارهای خود ادامه دهند. اصرار این کشور به دخالت در امور داخلی ایران را محکوم می کنیم. آمریکا چنین حقی ندارد که به مسائلی که به مردم ایران مربوط می شود ورود کند.

 

س: ایران چه نقشی در تحولات مربوط به عفرین دارد؟ آیا بعد از داعش، ایران از تحولات سوریه کنار گذاشته شده است؟

ج) عملیات ترکیه در عفرین باید متوقف شود و به حق حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد. ادامه این روند می تواند به بازگشت ناآرامی و حتی بازگشت دوباره تروریسم به صحنه سوریه کمک کند. موضوعات مربوط به سوریه می تواند همچون گذشته در چارچوب روند آستانه مورد رایزنی و براساس مصالح و خواست مردم و دولت سوریه مورد تفاهم قرار بگیرد. در خصوص موضوعات مربوط به سوریه در چارچوب روند آستانه با دو کشور دیگر در حال مذاکره هستیم و آن را ادامه خواهیم داد.

 

 

س: عراقچی در تیر 95 گفته بود که 18 ماه دیگر مذاکره با کارگروه های کارشناسی FATF آغاز خواهد شد. آیا این مذاکرات شروع شده است؟

ج) تماس های ما در چارچوب موضوعات مربوط به FATF در سطح لازم در جریان است.

 

س: ارزیابی جنابعالی از خط اعتباری که از سوی فرانسه برای  کشورمان در نظر گرفته شده است چیست؟ آیا این موضوع با توجه به سنگ اندازی ها و کارشکنی های ترامپ در راه اجرای برجام قابل تحلیل است؟

ج) سنگ اندازی و تخطی های ترامپ نسبت به برجام ادامه دار است. آمریکا حاضر نیست تعهدات خود را بپذیرد و کارشکنی می کند. آنچه توسط بانک های فرانسوی انجام شده است در چارچوب مناسبات معقولی است که بین ایران و فرانسه شکل گرفته است. روابط با فرانسه به روند منطقی و مشخص خود ادامه می دهد. هر گونه تسهیلاتی که بتواند به همکاری های بیشتر بین دو کشور در زمینه های مختلف کمک کند، می تواند در تعمیق روابط موثر باشد. این توقع از فرانسه وجود داشته و دارد که پس از برجام، با شدت و حدت بیشتری در مسیر توسعه روابط گام بردارد و امیدواریم شاهد تسهیلات بیشتری باشیم که به توسعه روابط دو کشور در تمامی زمینه های اقتصادی و سرمایه گذاری کمک کند و در کمیت و کیفیت روابط دو کشور تاثیر بگذارد.

 

س: نگاه جمهوری اسلامی ایران به تصمیم آمریکا برای ادامه حضور در عراق را بفرمایید.

ج) عراق کشوری مستقل است و خودش سیاست های خود را تعیین می کند. تجربه نشان داده است حضور نیروهای آمریکایی در این کشور و در هر یک از کشورهای منطقه که بوده اند، در نهایت نمی تواند ادامه پیدا کند و نتایج نامطلوبی در جهت بی ثباتی داشته است.

 

س: پاسخ شما به ادعاهای مطرح شده در خصوص حمایت ایران و روسیه از طالبان به بهانه مبارزه این گروه با داعش در افغانستان، چیست؟

ج) اظهارات ضد و نقیضی که در این خصوص مطرح می شود ناشی از مسائل داخلی افغانستان است. امیدواریم کشور دوست و همسایه افغانستان بتواند در کنار سایر احزاب و گروه ها، در جهت تثبیت ثبات و امنیت در این کشور توفیقات زیادی کسب کند. برای جمهوری اسلامی ایران آرامش و امنیت و ثبات در افغانستان از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

س: سه کشور ایران، روسیه و چین سیاست جدید هسته ای آمریکا را محکوم کردند. چه اقدامی عملی قرار است برای مقابله با این سیاست و برنامه آمریکا برای تقویت زرادخانه های هسته ای این کشور انجام شود؟

ج) سیاست یکجانبه گرایی، نظامی گری و زیاده خواهی ترامپ محکوم است و می تواند جامعه بین المللی را با مشکلات زیادی روبرو کند. جامعه بین المللی باید در یک اجماع کلان، نسبت به این سیاست واکنش مناسب نشان دهد.

 

س: باتوجه به برگزاری نشست کویت برای بازسازی عراق، جمهوری اسلامی ایران چه برنامه ای برای کمک به بازسازی عراق دارد؟

ج) وضعیت رابطه ما با عراق، با سایر کشورها متفاوت است. ما بعد از سقوط صدام، همیشه در کنار دولت و مردم عراق بوده ایم. قطعا برای توسعه روابط خود با کشور عراق برنامه ریزی خاص خود را داریم. در نشست کویت هم حضور خواهیم داشت. اما نوع رابطه ما با عراق الزاما منوط به این نشست نیست ولی از اینگونه نشست ها و ابتکارات حمایت می کنیم و در آنها مشارکت خواهیم داشت.

 

س: آیا تایید می کنید که رئیس جمهور فرانسه برای سفر به کشورمان شروطی را تعیین کرده است؟

ج) چنین چیزی را تایید نمی کنم. با توجه به اینکه در ایام دهه فجر هم هستیم باید تاکید کنم که رفتار جمهوری اسلامی ایران در 4 دهه گذشته نشان داده است که ما در رابطه با کشورها چه رفتار و منشی داریم و شرط پذیر نیستیم. هیچ کشوری در مقامی نیست که برای روابط با ایران شرط و شروط بگذارد. لازم است توضیح بدهم که دیدار سران کشورها با مقام معظم رهبری موضوعی است که در گذشته نیز انجام می شده و مقام معظم رهبری رهبران کشورها را در سفرهایشان به ایران به حضور می پذیرند. ولی اینکه شرط و شروطی از سوی طرف فرانسوی برای سفر آقای ماکرون اعلام شده باشد، سخنی نادرست و غلط است.

 

س: ارزیابی جنابعالی از تحرکات نتانیاهو علیه کشورمان بویژه با توجه به سفر هفته گذشته وی به روسیه چیست؟ آیا طرف های روس در این ارتباط تماسی با ما داشته اند؟

ج) ما با توجه به نوع رابطه ای که با روسیه داریم از کانال های مختلف با این کشور در ارتباط هستیم و رایزن های مختلفی در خصوص تحولات منطقه ای با هم داریم و به آن ادامه خواهیم داد. تلاش های ضدایرانی این رژیم جدید نیست و مقامات این رژیم سعی دارند که روابط ایران با سایر کشورها را تخریب کنند ولی اطمینان داریم که مقامات سایر کشورها نیز به واقعیات آگاهی دارند و در این گونه موارد روابط خود با ایران را نیز در نظر می گیرند.

 

س: در جریان سفر اردیبهشت ماه سال گذشته دکتر ظریف به کابل تصمیم گرفته شد که سند راهبردی بین ایران و افغانستان به امضاء برسد. امضای این سند به کجا رسیده است؟

ج)  بعد از این سفر 5 کمیته بین دو کشور تشکیل شد که در تهران و کابل نشست هایی را برگزار کردند. مذاکرات مربوط به این سند در دستور کار دو کشور است و زمانی که رایزنی ها در چارچوب این کمیته ها به نتایج مطلوب برسد، قطعا وضعیت سند راهبردی نیز مشخص خواهد شد.

 

س: با توجه تخصیص اعتبار از سوی فرانسوی ها، آیا موارد مشابهی در ارتباط با سایر کشورها نیز وجود دارد؟

ج) در مورد برخی از کشورها در دستور کار و مذاکره است و در مواردی نهایی و اجرایی شده و در مواردی نیز هنوز نهایی نشده است. با شرکای خودمان اینگونه تسهیلات را دنبال می کنیم. علی رغم کارشکنی های ترامپ برای جلوگیری از انتفاع ایران از برجام، امیدواریم مسیر تسهیل روابط اقتصادی ایران با کشورها به مسیر درست خود ادامه دهد و از طریق اینگونه تسهیلات، بخشی از کارشکنی های دولت آمریکا را خنثی کنیم.

 

س: نظر وزارت خارجه در مورد محکومیت آقای احمدشیخ زاده مشاور سابق نمایندگی ایران در سازمان ملل در آمریکا چیست؟

ج) اعمال فشار بر ایرانی ها در آمریکا و سایر کشورها ادامه سیاست های ضدایرانی دولت این کشور است. اتهامات مطروحه علیه ایشان واهی است. اتهامات اولیه و بعد محکومیت برای اتهامی دیگر نشان داد اتهامات اولیه علیه ایشان بی اساس بوده است. کاری سیاسی و ادامه جنگ روانی آمریکا علیه ایران است. قطعا اینگونه رفتارها حاصلی برای آمریکا نخواهد داشت. آمریکا باید در رفتارهای خود تجدید نظر کند و دست از زندانی کردن و تحت تعقیب قرار دادن ایرانی ها بردارد.

 

س: آیا ایران از طرف اروپایی ها بصورت مشخص درخواستی برای انجام مذاکرات موشکی دریافت کرده است؟

ج) آمریکا از نوع رابطه ما با کشورهای منطقه و اروپا ناراحت است و با اعمال فشار بر این کشورها سعی می کند که این کشورها را در مسیر منافع خود سوق دهد. روابط ایران و اتحادیه اروپایی روابطی قدیمی است و در دو دهه گذشته همواره رایزنی ها و گفتگوهای ایران و اتحادیه اروپا برقرار بوده است. در خصوص انجام مذاکرات موشکی هیچ چیز رسمی دریافت نکرده ایم. ما در تماس هایی که در آینده با طرف های اروپایی خواهیم داشت دیدگاه های خودمان را در این خصوص تشریح خواهیم کرد و از نگاه آنها نیز مطلع می شویم.

 

س: به نظر می رسد علت عدم حضور دکتر ظریف در داووس حضور برخی از افراد مانند ترامپ و نتانیاهو و فضای ضدایرانی که در این اجلاس ایجاد شد، بوده است. تایید می کنید؟

ج) قبلا دلیل این عدم حضور را موضوع تغییر ساختار وزارت امور خارجه که اقدامی بزرگ و مهم بود، اعلام کرده بودم. با توجه به اینکه اجلاس با هفته اول این تغییر ساختار همزمان بود، برای تسریع در استقرار ساختار جدید حضور وزیر محترم ضروری بود.

 

س: آقای زنگنه روز گذشته گفته اند که با توجه به اینکه هنوز برخی از بانک ها تحریم اند، امکان انتقال پول های نفت به کشور وجود ندارد. آیا این حرف به معنی این است که با وجود برجام که قرار بود همه تحریم های بانکی را بردارد، این تحریم ها هنوز باقی اند؟

ج) من در خصوص صحبت های وزیر محترم نفت اظهارنظر نمی کنم و بهتر است توضیحات بیشتر را از ایشان سوال کنید.

 

س: دستیار ویژه رئیس جمهور آمریکا در راستای سیاست ایران هراسی ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرده و به صورت مداخله جویانه ای  گفته است که ایران بهتر است به جای دادن پول به گروه های تروریستی، این پول ها را صرف ملت خود کند. نظر جنابعالی در این خصوص چیست؟

ج) رفتارها و اظهارات مقامات آمریکایی را در چندین نوبت توضیح داده ام. اینگونه اظهارات دخالت در امور داخلی ایران است و محکوم است. این اتهامات از اساس بی ربط است. نباید به این گونه اظهارات اطرافیان آقای ترامپ توجهی کرد.

 

س: در خصوص آخرین وضعیت رایزنی های ایران و کانادا توضیح بفرمایید.

ج) تعاملات ما با کانادا ادامه دارد و خواهد داشت ولی در مورد تبادل هیات کارشناسی برای ادامه مذاکرات هنوز تاریخی نهایی نشده است.

 

س: با توجه به علاقه مندی اروپا به گفتگو با ایران در موضوعات منطقه ای و همچنین ایده ای که دکتر ظریف در خصوص مجمع همکاریهای منطقه ای مطرح کرده اند، آیا پیشنهاد مشخصی از سوی کشورمان در خصوص ترتیبات امنیتی منطقه به اروپایی ها داده شده است؟

ج) ما دیدگاه های خودمان در ارتباط با منطقه را هم به کشورهای منطقه و هم به اروپایی ها گفته ایم و از آن اطلاع دارند. اقداماتی که جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه انجام داده است در تاریخ ثبت خواهد شد. ما نگاه جامع و درازمدتی در خصوص مسائل و تحولات منطقه داریم که آن را پیگیری خواهیم کرد و معتقدیم هیچ راه حلی برای ثبات و امنیت منطقه کارآمدنیست مگر اینکه از طریق همکاری کشورهای منطقه بدست بیاید. ما در این ارتباط گفتگو خواهیم کرد و پیگیری آن را در دستور کار داریم و تلاش می کنیم که این ایده و آرمان مفید را به مرحله عمل برسانیم.

 

س: براساس اظهارات مقامات رژیم صهیونیستی، محمدبن سلمان بیش از ترامپ علاقه مند به عادی سازی و آشکارسازی روابط با این رژیم است. ارزیابی جنابعالی نسبت به این موضوع چیست؟

ج) تلاش ها برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خیانت به جهان اسلام و خیانت به مردم فلسطین است که دهه هاست که حقوق شان پایمال می شود و قطعا این تلاش ها، با عکس العمل به موقع و مناسب مسلمانان روبرو خواهد شد. مقامات عربستان نمی توانند از طریق تلاش برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، وضعیت نابسامان داخلی خود را تحکیم ببخشند.

 

س: در خصوص آخرین وضعیت پیگیری پرونده آقای بیژن قیصر که در آمریکا توسط پلیس این کشور  کشته شد توضیحاتی بفرمایید.

ج) از نظر ما پرونده همچنان مفتوح و در حال پیگیری است. برای ما وضعیت شهروندان ایرانی در تمامی کشورهای جهان موضوعی مهم است؛ بخصوص در خصوص ایشان که رفتاری تبعیض آمیز و ناجوانمردانه نسبت به ایشان انجام شد و جان خود را از دست داد، قطعا با جدیت پیگیری می کنیم ولی سابقه کارشکنی های دولت آمریکا در همکاری با این گونه موارد، مانع رسیدن به نتایج ملموسی شده است.

 

س: آیا در خصوص تحولات شمال سوریه با روسیه و ترکیه رایزنی داریم؟

ج) کماکان و به صورت مستمر تماس ها و رایزنی های سه کشور در خصوص تحولات سوریه ادامه دارد و ادامه خواهد داشت. با جدیت دنبال تحولات سوریه هستیم. دستاوردهایی که در سوریه در بیرون راندن تروریسم از صحنه این کشور داشته ایم، محصول همکاری های جمعی بوده است که انجام شده است و امیدواریم در ادامه نیز بتوانیم گام هایی موثرتر برای کمک به ثبات و امنیت در سوریه برداریم.

 

 

 


١١:٣٢ - 1396/11/17    /    شماره : ٤٩٩٥٦٤    /    تعداد نمایش : ١٧٧خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران