گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > برگزاری مراسم روز جهانی قدس در تاجیکستان


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم روز جهانی قدس در تاجیکستان

به نام خدا

برگزاری مراسم روز جهانی قدس در تاجیکستان

مراسم گرامیداشت روز جهانی قدس همزمان با برگزاری آن در کشور های مختلف جهان با حضور جمع کثیری از مقامات رسمی از جمله مدیر کل آسیای وزرای امور خارجه، نمایندگان پارلمان، رؤسای احزاب، شخصیت‌های اجتماعی، فرهنگی و مذهبی تاجیکستان و همچنین سفرای کشورهای اسلامی و نمایندگان اصحاب رسانه و ایرانیان مقیم ساعت 19:30 روز جمعه 2 تیر 1396 در محل هتل تاجیکستان برگزار شد.

اين مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و نواختن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

سپس جناب آقای فغانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه ضمن خوش آمدگویی به میهمانان گفت: ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن، ماه خودسازی و ماه نیکی و احسان به محرومان است. امیدوارم خداوند متعال همه مسلمانان را از برکات این ماه بهره مند فرماید.

وی گفت: خداوندگار سخن سعدی شیرازی در شعر معروف "بنی آدم اعضای یکدیگرند"، نوع دوستی و غمخواری دیگران را دلیل شرف انسان بر سایر موجودات دانسته و مرحوم امام خمینی نیز با بینش معنوی مشابهی، در سال 1979توجه جهانیان را به مساله دردناک ضایع شدن حقوق انسانی ملت مظلوم فلسطین بر اثر اشغالگری و ددمنشی رژیم اسراییل جلب نمود و پیشنهاد کرد آخرین جمعه ماه رمضان هر سال به نام «روز جهانی قدس»  نامیده شود. این پیشنهاد با استقبال جهانی مواجه شد و روز قدس در حالی فرا رسیده که رژیم غاصب صهیونیستی در سایه تشدید بحرانها و اختلافات در جهان اسلام، به پیشبرد سیاستها و اقدامات نژادپرستانه و توسعه طلبانه خود پرداخته و ضمن توسعه شهرک سازیها در اراضی اشغالی و تشدید فشارهای ضد بشری بر فلسطینیان، تخم تفرقه و دشمنی را در میان کشورهای اسلامی می پاشد.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران مفتخر است که با ارائه ابتکارات مختلف از جمله ابتکار "جهان عاری از خشونت و افراطی گری" و پیشبرد جدی ترین مذاکره تاریخ معاصر که به تصویب "برجام" انجامید، همواره در پی جهانی امن تر، انسانی تر و عاری از ظلم و افراطی گری بوده و بر حل اصولی اختلافات با مکانیزم های مذاکراتی و از طریق همکاری کشورهای منطقه، عدم مداخله قدرتهای فرامنطقه و شناسایی حق تعیین سرنوشت ملتها به ویژه در کشورهای درگیر بحران بوده و با تأکید بر تداوم حمایت از ملت ستم دیده فلسطین، بر این عقیده است که استقرار صلح پایدار در منطقه، تنها از طریق به رسمیت شناختن حق تعیین سرنوشت ساکنان این سرزمین ـ اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی ـ از سوی جامعه جهانی محقق خواهد شد.

بخش دیپلماسی عمومی و رسانه ای

 


١١:٣٣ - 1396/04/03    /    شماره : ٤٦١٨٩٤    /    تعداد نمایش : ١٥٠خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران