گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
  • تبدیل کننده خط فارسی - تاجیکی بهروزیان
تحصیل در دانشگاه های تاجیکستان

معرفی دانشگاههای تاجیکستان1

          گرچه که از ابتدای سال 2013 وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری جمهوری اسلامی ایران مدارک دانشگاههای تاجیکستان در مقاطع تحصیلی فوق لیسانس و دکتری را به رسمیت نمی شناسد، اما این امر بدان معنا نیست که دانشگاههای این کشور مورد تأیید سایر کشورهای منطقه و جهان نباشد. با توجه به اینکه مدارک فراغت از تحصیل اکثر دانشگاههای تاجیکستان را بویژه در مقطع دکتری وزارت علوم روسیه و کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی آن کشور موسوم به «وک» صادر می نماید، هنوز تعداد زیادی از دانشگاههای این کشور مورد تأیید و اعتبار روسیه و بیشتر کشورهای منطقه و حتی اروپا نیز می باشند. در مجموع دانشگاههای مهم این کشور که اکثراً در شهر دوشنبه مستقر می باشند، به قرار ذیل می باشند:  

آکادمی علوم جمهوری تاجیکستان

عمده‌ترين مركز و عاليترين مرجع علمي جمهوري تاجیکستان محسوب مي‌گردد و در مؤسسات و شعبات خود دانشمندان مشهور کشور را تحت پوشش دارد. آكادمي علوم جمهوري از اعضاي پيوسته و وابسته تشكيل مي‌شود كه انجام پژوهشهاي عمده در رشته‌هاي علوم مختلف طبيعي و جامعه‌شناسي و همچنین تنظيم و تطبيق مطالعات علمي در قلمرو جمهوري از جملة وظايف آنهاست.

آكادمي علوم تاجيكستان در سال 1951 به عنوان شعبة تاجيكستاني آكادمي علوم اتحاد جماهیر شوروي سابق تاسيس گرديد.  پژوهشها و مطالعات علمي آكادمي در دهة پنجاه عمدتاً به رشته‌هاي نجوم، زلزله شناسي، زمين‌شناسي، شيمي، زيست‌شناسي و يك سلسله مسايل علوم جامعه‌شناسي اختصاص داشت و در دهة شصت تحقيقات علمي در رشته رياضيات، فيزيك عملي و نظري، مسايل نفت و تركيبات طبيعي شيمي، فيزيولوژي و بيولوژي نباتات، اقتصاد، تاريخ و فلسفه، خاورشناسي نيز ابعاد گسترده ای پیدا نمود. آكادمي علوم، مستقيماً تابع هيئت وزيران جمهوري تاجیکستان مي‌باشد و ارگان عالي آن، جلسة عمومي شامل اعضاي پيوسته و وابسته آكادمي محسوب مي‌گردند.

دانشگاه ملی دولتی تاجیکستان

این دانشگاه در سال 1947میلادی تاسیس گردید و در حال حاضر از 14دانشکده مشتمل بر مکانیک و ریاضی، بیولوژی، شیمی، معدن، تاریخ، حقوق ، زمین شناسی، شرق شناسی، روزنامه نگاری، اقتصاد و مدیریت، دارایی و اقتصاد، الکترونیک اقتصادی و فلسفه تشکیل شده است.دانشگاه ملی جمهوری تاجیکستان با دانشگاه های دولتی مسکو، کلگین فورت اتریش، مانتون آمریکا و دانشگاه  قبرس رابطه دو جانبه دارد . ساختمانهای این دانشگاه در نقاط مختلف شهر دوشنبه واقع شده اند که ساختمان اصلی بر روی خیابان رودکی قسمتی دیگر در نزدیکی بازار سبز و قسمتی در قسمتی معروف به جزیره واقع است.

 دانشگاه دولتی آموزگاری تاجیکستان

دانشگاه دولتی آموزگاری صدرالدین عینی تاجیکستان 18 ژانویه سال 1931 با نام انستیتوی عالی اگروپداگولوژی (کشاورزی و آموزگاری) شروع بکار کرد و در سال 1939 به نام ارباب ادبیات اکراین ت.گ. شفچنکو تغییریافت. و سپس با استقلال تاجیکستان نام دانشگاه در سال 1992 به نام دانشگاه دولتی آموزگاری قندل جوره اف تغییر یافت و نهایتاً در سال 2007 به نام کنونی تبدیل یافت که مثلاً نمادی از بزرگی تاثیر فرهنگی صدرالدین عینی در فرهنگ حاضر تاجیکستان می باشد.

این دانشگاه برروی خیابان رودکی ، اصلی ترین خیابان دوشنبه میباشد. دانشگاه دارای یازده دانشکده: فیلولوژی، تاریخ، آموزگاری، ریاضی، جغرافیا، فیزیک، بیولوژی، شیمی، تکنولوژی و صاحبکاری، زبانهای خارجی(انگلیسی ، فرانسه و آلمانی)، زبان و ادبیات روس میباشد و در بیش از 33 اختصاص متخصص آماده می کند در این دانشگاه شعبه دکترا و فوق دکترا نیز فعالیت دارد و 150 استاد دکترا و نامزد علم و حدوداً رویهم رفته بیش از 500 استاد مشغول به تعلیم و تربیت دانشجویان هستند.

این دانشگاه یکی از مهمترین مراکز علمی جهت تعلیم و تربیت مدرسین بلند پایه در تاجیکستان به حساب می رودو تحصیل به سه زبان تاجیکی ،روسی و ازبکی صورت می گیرد.دانشگاه دارای چاپخانه و همچنین مجله علمی (پیام دانشگاه) و روزنامه (آموزگار جوان) می باشد.دانشگاه دارای کتابخانه ایی با گنجینه ایی مفید از کتابهای خطی و نادر است که می توان  از آن جمله 52 کتابخطی به زبان عربی، ترکی و هندی ،دستخطهایی از آثار میرزا عبدالقادر بیدل، جامی ، کما خجندی ، سعدی ، حافظشیرازی و جلال الدین رومی نام برد.در این دانشگاه یک مرکز زبان روسی و مرکز تکمیل اختصاص معلمان زبان انگلیسی وجود دارد که هر کدام بهترتیب با همکاری سفارت روسیه و بریتانیا در این دانشگاه راه اندازی شده است. اتاق ایران و تاجیک نیز در این دانشگاه وجود دارد که به همت سفارت جمهوری اسلامی جهت گسترش ارتباطات بوجود آمده است که دارای تعدادی کتاب و تجهیزات کامپیوتری و ... می باشد.

دانشگاه دولتی کشاورزی تاجیکستان

این دانشگاه از جمله نخستین مراکز آموزشی آسیای میانه می باشد که در سال 1931 میلادی تاسیس شده است و دارای 21 رشته در سه مقطع کارشناسی، تخصصی و کارشناسی ارشد می باشد.

بر اساس آمارها سالیانه این دانشگاه حدود600 دانشجو فارغ التحصیل دارد. این
دانشگاه با موسسات علمی و تحقیقاتی کشورهای مستقل مشترک المنافع، آمریکا، ایران، ژاپن، چین، هندوستان، افغانستان، لهستان، آلمان، انگلستان و هلند روابط علمی و تحقیقاتی دارد. دانشگاه مذکور از 12 دانشکده مشتمل بر مهندسی کشاورزی، باغداری و بیوتکنولوژی، تجارت کشاورزی، زراعت و کشاورزی، مهندسی دام،دامپزشکی، اقتصاد، آبیاری، مکانیزه کردن کشاورزی، دانشجویان خارجی، دانشکده غیر حضوری و دانشکده
 تحصیلات تکمیلی تشکیل شده است. این دانشگاه نیز دارای فضایی مناسب در اوایل خیابان رودکی نزدیک به محلی به نام وَدَنهَ ساز (به معنای پمپ آب) می باشد

 دانشگاه دولتی تجارت تاجیکستان

دانشگاه دولتی تجارت تاجيکستان در ساختار تعليمات عالی تنها دانشگاهی است که متخصصانی در زمينه حسابداری، دارائي، اقتصاد، مديريت فروش و صنايع غذايي، اقتصاد جهانی، روابط تجاری اقتصادی بين المللی، بازاريابی در بازار بين المللی و خدمات، امورگمرکی، تکنولوژی محصولات غذايي و ساختار های اطلاعاتی دراقتصاد، فارغ التحصیل دارد.  دارای 4 دانشکده اقتصاد و مدیریت، اقتصادجهانی و حقوق، تجارت و گمرک،تحصیلات غیرحضوری و13 کرسی فعال می باشد. دانشگاه تجارت با انستيتوي اقتصاد، مديريت و امور اقتصادي قزاقستان، دانشگاه اقتصادي قزاقستان، دانشگاه بين المللي تجارت آلماتي، دانشگاه دولتي تجارت مسكو، آكادمي اقتصادي مسكو، دانشگاه تعاون مصرف ناواسبيرسك و دانشگاه اتحاد حسابداران و بازرس هاي حرفه اي آسيايمركزي همكاري نزديك دارد.

دانشگاه تکنیکی دولتی تاجیکستان

در دانشگاه تکنیکی تاجيكستان 6 دانشكده مشتمل بر انرژي، مكانيك و تكنولوژي، مديريت، مهندسي و تجارت، حمل ونقل و راه سازي، ساختمان و معماري و تكنولوژي شيمي فلزات فعاليت دارد .  دانشگاه تكنيكي جمهوري تاجيكستان با دانشگاههاي دولتي فني تاشكند، دانشگاه الكتروتكنيك مخابرات تاشكند، دانشكده اتومبيل و راه سازي تاشكند، دانشكده ساختمان و معماري تاشكند، دانشكده تكنولوژي صنايع سبك بخارا، دانشگاه برق مسكو،دانشگاه زمين شناسي مسكو، دانشگاه امور ساختماني مسكو، دانشگاه دولتي ولاديمير، دانشكده اتومبيل و راه سازي سيبري (آمسك)، دانشگاه حمل و نقل اوكراين و كالج عالي تكنولوژي اينچان (كره جنوبي) رابطه و همكاري دارد.

همچنين اين دانشگاه با اتحاديه مدارس عالي فني کشورهای عضوCIS، اتحاديه مدارس عالي ساختماني کشورهای عضوCIS، اتحاديه مدارس عالي فني اورال، سيبري و آسياي مركزي و اتحاديه مدارس عالي معماري  کشورهای عضوCISهمكاري مي نمايد. دانشگاه فني تاجيكستان عضو اتحاديه دانشگاههاي سيستم يونسكو نیز می باشد.

 دانشگاه اسلاویانی

دانشگاه اسلاوياني روسيه و تاجيكستان در سال 1996 ميلادي مطابق قرارداد فيمابين حكومت هاي تاجيكستان و فدراسيون روسيه تاسیس شد. هدف از تشكيل اين دانشگاه پشتيباني از سكنه روسي تاجيكستان و ايجاد شرايط لازم براي تحصيلات آنها مي باشد. تحصيل در اين دانشگاه مطابق استاندارد و برنامه آموزشي روسيه صورت مي گيرد و درس ها به زبان روسي برگزار مي شود.  در دانشگاه اسلاوياني4 دانشكده فيلولوژی، اقتصاد،
تاريخ و روابط بين المللي و حقوق وجود دارد. در دانشكده فيلولوژی، رشته های تخصصی زبان و ادبيات روس، زبان های آلمانی، انگليسی، چينی و رشته ژورناليستي وجود دارد. در دانشكدة اقتصاد، رشته های تخصصی مديريت، دارايی و وام و سيستم اطلاعات اقتصادی وجود دارد. در دانشكده تاريخ و روابط بين الملل، رشته های  تخصصی تاريخ، فرهنگ شناسی و روابط بين الملل تدريس می شود. در دانشكده حقوق علوم و گرایشهای مربوط به اين رشته تدريس مي شود. همچنين بخش آمادگی و پيش دانشگاهی و دو سال تحصيل سال هاي آخر دبيرستاني در اين دانشگاه وجود دارد. در تمام رشته های تخصصي، زبان فارسي تاجيكي به عنوان واحد درسي غير تخصصي تدريس مي شود. در دانشگاه مذكور به آموزش زبان فارسي تاجيكي خيلي توجه مي شود و همه ساله قبل از نوروز يك هفته به نام هفتة زبان تاجيكي نامگذاری شده و همايش هاي باشكوهي به مناسبت جشن نوروز و شعراي ايراني برگزار مي گردد. این دانشگاه درخیابان تورسون زاده در تقریبا در نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان می باشد.

دانشگاه دولتی پزشکی "ابوعلی سینا"

این دانشگاه در سال 1939 میلادی تاسیس گردید و در سال 1952 میلادی از طرف وزارت تندرستی (بهداشت و درمان) جمهوری تاجیکستان با این عنوان نامگذاری گردید.  رشته های تحصیلی در این دانشگاه شامل : درمان، پزشکی اطفال، دندانپزشکی، علوم آزمایشگاهی و تحصیلات تکمیلی می باشد.  آثار چاپ شده در دانشگاه پزشکی ابوعلی سینا با بیش از 200 موضوع علمی می باشد. این دانشگاه با دانشگاه های شهرهای مسکو، لنین گراد، کیف، نووسیبیرسک و کویبشف روابط علمی دارد.

 ---------------------------------------------------------------------------------------

1-اطلاعات کامل تر و تخصصی تر درخصوص دانشگاههای تاجیکستان از طریق سایت وزارت معارف و علم جمهوری تاجیکستان به آدرس الکترونیکی http://maorif.tj(به سه زبان انگلیسی، روسی و تاجیکی)، ویکی پدیا و سایر مراجع فارسی قابل دسترس می باشد و آنچه که در این مختصر گفته شده صرفاً اطلاعات عمومی مربوط به تعدادی از دانشگاههای مهم تاجیکستان است که دانشجویان ایرانی تا قبل از سال 2013 بیشتر با آنها سروکار داشته و جذب آنها شده اند.

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران